Vítězi 40. ročníku Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka se stali Kamil Bezruč a Radek Šuba, byl vytvořen nový národní rekord

 

V loňském roce uplynulo 40 let od tragického požáru v podniku Československé automobilové opravny v Hradci Králové, při kterém zahynuli dva zasahující hasiči, Josef Romportl  a Vlastimil Málek.

Tato událost byla důvodem pro vznik Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka v disciplínách požárního sportu jako trvalá vzpomínka na spolupracovníky a kamarády, kteří při výkonu svého povolání obětovali to nejcennější, své vlastní životy. První ročník se uskutečnil v roce 1975 a v současné době se jedná o druhou nejstarší soutěž pořádanou v České republice. Každoročně se na ni sjíždí ti nejlepší profesionální a dobrovolní hasiči nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a Polska.

Ne jinak tomu bylo i na letošním jubilejním ročníku, který proběhl dnes 22. srpna 2014 v Hradci Králové a zúčastnilo se ho 75 hasičů nejen z České republiky, ale také ze Slovenska.

 

Sportovci již tradičně změřili své síly ve dvou disciplínách vyřazovacím způpsobem: dopoledne v běhu na 100 metrů s překážkami a odpoledne ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže. Díky vstřícnosti Povodí Labe, s.p. a města Hradec Králové byla letos poprvé cvičná věž postavena na Náplavce Eliščina nábřeží, což přidalo na atraktivnosti celého závodu nejen pro samotné soutěžící, ale i širokou veřejnost. 

 

Vítězem v disciplíně běh na 100 metrů s překážkami se stal Radek Šuba z HZS Zlínského kraje v čase 16,06 s. Na druhém místě skončil Petr Mařan v čase 16,54 s. a třetí Jiří Volf v čase 21,00 s., oba domácí závodníci z HZS Královéhradeckého kraje.

 

Z vítězství ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže do 35 let se radoval Kamil Bezruč z HZS Moravskoslezského kraje v čase 13,58 s. Tomu se však povedlo v rozbězích pokořit dosavadní český rekord, hodnota nového národního rekordu je 13,41 s.

Na druhém místě v čase 15,55 s. skončil Jan Hopp z HZS hl. města Prahy a třetí se umístil Adam Hrbáč z HZS Moravskoslezského kraje s časem 14,36 s.

Ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže nad 35 let se vítězem stal Martin Provazník z HZS Plzeňského kraje, druhý se umístil Vladimír Janko z HZS Kraje Vysočina a bronzovou příčku obsadil Vilém Ryšavý z HZS Kraje Vysočina.

 

Pátečnímu soutěžnímu klání ve čtvrtek 21. srpna 2014 předcházelo slavnostní setkání vítězů všech dosavadních 39. ročníků, které proběhlo ve Školicím a rehabilitačním středisku Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje v Hájemství.

 

Memoriál se konal pod záštitou města Hradec Králové a za podpory Magistrátu města Hradec Králové, Povodí Labe s.p., České hasičské sportovní federace, Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR, firmy Astor – Komplex s.r.o., Sportovního klubu hasičů Královéhradeckého kraje, Nadace ČEZ, společnosti Moreau Agri s.r.o., společnosti SEZAKO s.r.o., akciové společnosti ISP Hradec Králové a Českého rozhlasu Hradec Králové.

Akci podporuje: